W ramach dzielenia się z Państwem naszą wiedzą i doświadczeniem, chcielibyśmy przybliżyć zagadnienie kompozytów używanych w budownictwie. Szumny termin, który wielokrotnie może być nadużywany, albo używany w sposób niepoprawny. Wszelka dezinformacja bierze się stąd, że z jednej strony dzięki kompozytom latamy w kosmos, a z drugiej inne kompozyty służą nam jako przedmioty codziennego użytku.
Materiał kompozytowy lub po prostu kompozyt, to materiał o strukturze niejednorodnej złożony z kilku (minimum dwóch) faz, zwanych również komponentami. Co ważne właściwości całego kompozytu znacząco przewyższają właściwości poszczególnych składowych. Jak widzimy powyższa definicja jest bardzo ogólna, spróbujmy zatem przedstawić zagadnienie poprzez przykłady.
W budownictwie wyróżniamy wiele typów kompozytów. Jedną z grup, wykorzystywaną również do budowy naszych balkonów zespolonych, są kompozyty strukturalne. Przykładem mogą być kompozyty mające warstwy np. sklejki, płyty, szkło klejone. Do kompozytów strukturalnych również zaliczamy żelbet składający się z prętów stalowych i matrycy betonowej. Kolejnym typem kompozytów są mikrokompozyty i nanokompozyty. Przykładem tutaj może być drewno rozpatrywane właśnie w mikroskali, które złożone jest z włókien celulozowych sklejonych ligniną. Współczesna technika pozwala również na tworzenie przez człowieka mikrokompozytów i nanokompozytów, dla przykładu kompozyty polimerowe.
Koncepcja kompozytów nie jest niczym nowym. Znana już co najmniej w V wieku przed naszą erą, służyła w kulturze wschodu do wyrobu mebli, naczyń i innych przedmiotów użytkowych. Po dziś dzień koncepcja łączenia materiałów o różnych właściwościach przetrwała w niezmienionej formie. Oczywiście współcześnie mamy lepsze modele opisujące zachowania takich materiałów, potrafimy lepiej określić ich wytrzymałość. W dodatku postęp technologiczny pozwolił na tworzenia kompozytów w nano i mikro strukturach.
Kiedy znamy już zarys tematyki, zapewne jest już jasne, dlaczego słowo kompozyt może być trudne w zrozumieniu. W zależności od podejścia do rozważań na ten temat materiał kompozytowy może być najnowocześniejszym osiągnięciem technologii i nauki pozwalającej latać ludziom w kosmos, z drugiej jednak strony drzewo rosnące za oknem również zbudowane jest z kompozytu, co czyni to pojęcie bardzo ogólnym.
Podłoga balkonów zespolonych wykonana jest z płyty kompozytowej szwajcarskiej firmy Coratec. Jest to kompozyt strukturalny warstwowy. Składa się z okładziny aluminiowej i matrycy wykonanej z kulek polistyrenowych z dodatkami poprawiającymi ognioodporność. Te trzy komponenty są ze sobą sklejone żywicą epoksydową i sprasowane dzięki czemu tworzą wspólnie jeden element konstrukcyjny o wybitnych właściwościach. Płyta kompozytowa CORAFLOOR jako jedyna w Europie może być stosowana bez dodatkowych podparć pośrednich (użebrowania), jako element podłogowy balkonów przy tak niskiej masie własnej.